loadingimg

Wczytuję dane...

Archiwum

Buduarowe królestwo Pani domu


 Jeszcze w XIX w. był nieodzownym elementem każdego francuskiego pałacu. Umieszczony pomiędzy salonem a sypialną, stanowił prywatną przestrzeń pani domu – w połowie garderobę, z drugiej strony pokój kąpielowy. Inspirowany stylem rokoka, klasycyzmu albo epoką romantyków. Mowa oczywiście o buduarze.

 
  Dawniej nie wyobrażano sobie prawdziwego domu, bez odrębnego, kobiecego miejsca do odpoczynku. Dziś przeszkodą w aranżowaniu wspaniałych buduarów jest przede wszystkim zbyt mała powierzchnia mieszkań. 
Myślimy praktycznie, zamieniając wolne pomieszczenia w dodatkowe garderoby, składziki czy pokoje gościnne. Dlaczego by zatem nie stworzyć miejsca wypoczynku z fragmentu np. sypialni?


Vintage...

  Wyposażenie, charakterystyczne dla buduaru to przede wszystkim urocze toaletki, pikowane szezlongi czy wytwornie zdobione szafy. Powrót do przeszłości zawsze budzi w nas skojarzenia z delikatnym stylem vintage.

  Wybierajmy jasne barwy – beże, biele, kość słoniową czy spokojne pastele. Zdecydujmy się na dwa, maksymalnie trzy odcienie, które nie będą rozpraszać naszej uwagi. Warto zadbać także o detale, takie jak tłoczone nóżki i wysoki połysk mebli. Na niewielkich stolikach umieśćmy pachnące kwiaty, które nie tylko ozdobią wnętrze, ale i przyniosą ukojenie po ciężkim dniu.
 
  Jeżeli decydujemy się na strefę buduarową w charakterystycznym stylu vintage, warto w tej samej konwencji utrzymać pozostałą część sypialni. W przeciwnym razie kontrast w aranżacji nie pozwoli nam się w pełni zrelaksować.


…z nutą glamour

 

  Nie każdemu jednak spokojna i lekka estetyka vintage przypadnie do gustu. Jeżeli lepiej czujecie się w modernistycznych wnętrzach, przełamcie klasykę nowoczesną nutą glamour.
   
  Delikatne materiały świetnie uzupełnią wstawki z aksamitu, weluru, a nawet zamszu! Pastelowe barwy natomiast, można ciekawie skontrastować z wyrazistymi odcieniami fioletu czy błyszczącą czernią.

  Modernizm powinien przejawiać się przede wszystkim w dodatkach, tak by nie zaburzyć oczekiwanego efektu. Nie zapominajmy przecież, że buduar to symbol domów XIX-wiecznych. Warto zatem postawić na designerskie żyrandole lub oryginalne obrazy. Na podłodze połóżmy futrzany dywan, a na fotele zarzućmy szale z piór. Jeżeli dobierzecie do tego adekwatną pościel i narzutę na łóżko – efekt murowany!
Myśl o sobie

 

  Pamiętaj, aby inspirując się zarówno oryginalnymi buduarami rodem z francuskich dworów, ale też naszymi podpowiedziami, kierować się własnym gustem. W końcu to właśnie Ty będziesz wypoczywać i relaksować się w tym pomieszczeniu. Zadbaj, żeby odpowiadało one Twoim oczekiwaniom i preferencjom.

  Ciekawy design to jedno, ale wnętrze powinno również być spersonalizowane. Postaw obok kanapy najciekawsze książki, spryskaj tkaniny ulubionymi perfumami. Przygotuj nastrojową muzykę i... relaksuj się do woli.

 


Data dodania: 2014-12-17 12:20:00