loadingimg

Wczytuję dane...

Archiwum

Jak urządzić sypialnię w stylu ludwikowskim?

Królewski szezlong

Sypialnie ludwikowskie

Styl ludwikowski to najbardziej elegancki i jednocześnie oryginalny styl. Stworzony we Francji na polecenie Ludwika XVI, który miał wyśmienity gust i lubił nietypowe rozwiązania. Charakterystyczne dla tego stylu są pastelowe kolory oraz tapicerowane meble, najczęściej w formie głębokiego pikowania.

Cechy stylu Ludwika w sypialni

Jak już było wspomniane, do wyznaczników tego stylu należą m.in. przeszycia i ozdobne tkaniny tapicerskie, aksamity, welury, plusz. Ponadto meble mają wymyślne, często tłoczone, mocno kontrastujące z obiciem, wygięte nogi. Idealnie sprawdzaj się tu również płycinowe stoliki nocne z fazami, porcelanowe uchwyty i motyw liści akantu. Popularne dodatki w stylu Ludwika, to duże kryształowe żyrandole, różnego rodzaju świeczniki oraz bogato zdobione kominki. Możemy wstawić także bielone popiersia czy rzeźby. Wszystkie te elementy aranżacji łatwo dadzą się przenieść do sypialni.

Kolory i desenie

Charakterystycznymi kolorami dla tego stylu będą romantyczne, pudrowe pastele i eklektyczna mieszanka stylów. W sypialni mogą się też znaleźć bielone meble i złocone ornamenty. Styl ludwikowski to bezpośrednie nawiązanie do romantyzmu. Sypialnia ma przypominać dawne buduary lub saloniki dam dworu.  W takiej sypialni możemy spotkać meble w kolorze lawendy, migdałów, brudnego różu, cappuccino, w ciepłych, połyskujących obiciach, z draperiami, pikowaniami, przeszyciami i ozdobnymi detalami. 

Sofa dwuosobowa w stylu ludwikowskim

Właściwy dobór mebli

Aranżację możemy zacząć od bielonej toaletki z pikowanym krzesłem „Ludwikiem”, o białej tapicerce otoczonej połyskującymi nitami w kolorze złotym lub srebrnym. Dysponując tak silnym akcentem stylistycznym w aranżacji naszej ekskluzywnej sypialni, powinniśmy zadbać o stonowanie jego otoczenia. Ściany malujemy wówczas na delikatne pastelowe kolory, dodatki powinny współgrać ze sobą tonacjami. W dużej sypialni możemy umieścić sofę w stylu ludwikowskim lub królewski szezlong z pięknym, ozdobnym pikowaniem, na którym można wypocząć także w ciągu dnia. Ciekawą propozycją do sypialni będzie mała bielona, drewniana ława lub stolik kawowy, gdzie można położyć tablet lub odstawić kawę. Ława przydaje się również jako stolik, na którym postawimy wazon z kwiatami lub odłożymy ulubione czasopisma czy książki. Na koniec najważniejszy mebel, wygodne łóżko z ozdobnymi pikowaniami w kształcie rombu i wygodnym materacem.

Typowy ludwikowski nurt, jest dość drogi, można jednak poszukać pięknych, stylowych i nieco tańszych odpowiedników w sklepie internetowym Black Cat Design: http://blackcatdesign.com.pl/meble-ludwik-xvi.


Data dodania: 2017-10-12 11:27:00