loadingimg

Wczytuję dane...

Archiwum

Sofy, wersalki, amerykanki do kawalerki - którą wybrać?

Sofa rozkładana do przodu

Często mamy problem z ciekawym zaaranżowaniem kawalerki. Głowimy się jak w jednym pokoju pomieścić wszystkie potrzebne nam meble, tak aby było wygodnie i jednocześnie ładnie, przytulnie. Rozwiązaniem tego problemu są meble łączące dwie, a czasem nawet trzy funkcje. Takimi meblami są zapewne sofy z funkcją spania, kiedyś nazywane wersalkami, czy tzw. amerykankami.

Ograniczenia małego metrażu

Oczywiste jest, że najprościej mieć wielkie łoże w osobnej sypialni, z wygodnym grubym materacem. Nie musimy go codziennie składać, wystarczy tylko nakryć pościel ładną narzutą i po kłopocie. Są jednak sytuacje, gdy na duże łóżko nie możemy sobie pozwolić, takim ograniczeniem jest metraż naszego mieszkania. Trudno bowiem wstawić duże łóżko do kawalerki, która jest salonem, jadalnią, sypialnią i gabinetem do pracy jednocześnie. Wtedy najlepszym rozwiązaniem okazuje się sofa rozkładana na noc i składania w ciągu dnia.

Jakie cechy powinna posiadać sofa do spania?

Najkorzystniejszym rozstrzygnięciem naszych dylematów będzie wybranie mebla łączącego kilka pożądanych cech, a mianowicie funkcjonalność, wygodę i estetykę. Jednak trudno jest mieć sofę wygodną do siedzenia, mającą ciekawy design i jednocześnie będącą wygodnym łóżkiem do spania. Czy da się połączyć te wszystkie oczekiwania?

Sofa lniana rozkładana z pojemnikiem

System rozkładania

Na pewno ważny jest sposób rozkładania. Jeśli będziemy ją rozkładać co noc, system musi być łatwy i prosty, np. sofa rozkładana do przodu.  Świetna do kawalerki lub pokoju nastolatki będzie sofa z szeroką powierzchnią spania, bez konieczności mozolnego rozkładania. Aby się położyć spać, wystarczy zdjąć poduchy pościelić łóżko i gotowe. Dobrym rozwiązaniem jest też odpowiedni pojemnik na pościel, w którym rano możemy szybko złożyć wszystkie poduszki i kołdry.

Sprężyny – ale jakie?

Oczywiście bardzo ważny jest również materac. Musi mieć odpowiednią twardość, jeśli sofa ma nam służyć głównie do spania. Na miękkiej, zapadającej się powierzchni śpi się o gorzej. Dlatego ważne są też sprężyny i wypełnienie poduch czy materaca. Najlepszym wyborem są wypełniania posiadające sprężyny kieszeniowe, które występują też w typowo łóżkowych materacach. Posiadają one punktową sprężystość sprzyjającą odpoczynkowi kręgosłupa. Mogą być też sprężyny bonellowe. Taka sprężyna cechuje się progresywną sprężystością. To znaczy, że jej opór się zwiększa, im silniej napieramy na nią z góry. Ten sam materac sprawdzi się zarówno dla osób lekkich, jak i tych cięższych. Sprężyny te mają też dużą trwałość. 

Duża sofa do spania codziennego

Pokrycie sofy

Jakość materiału, który został zastosowany do pokrycia sofy, ma bardzo duże znaczenie. Wiadomo, że to, co pięknie wygląda, nie zawsze sprawdza się w użyciu. Tak jest w przypadku skórzanej tapicerki, do siedzenia przed telewizorem jest dobra, jednak do spania nie do końca się nadaje. Możemy się na niej pocić i ślizgać. Lepsze będą tkaniny naturalne, np. z dodatkiem lnu, miłe w dotyku i praktyczne. Sprawdzą się też zdejmowane pokrowce, które łatwo jest wyprać.

Duży wybór innych rozkładanych kanap można znaleźć w ofercie sklepu Black Cat Design – http://blackcatdesign.com.pl/c/1581/sofy-z-funkcja-spania-sofy.html.


Data dodania: 2017-10-03 12:13:00