loadingimg

Wczytuję dane...

Archiwum

Babcine kredensy wracają do łask

Nieodzowny mebel w kuchni każdej babci. Pamiętasz jak skrywała w nim domowe przetwory? Dziś, wykorzystywany zarówno w całości, jak i w formie osobnych elementów, dwuczęściowy kredens to świetne rozwiązanie do dużych kuchni.  

   Historia

 Kiedyś kredensem nazywano specjalne pomieszczenie, zaaranżowane na drodze z kuchni do jadalni. Pozwalało ono na zatrzymanie się przed wniesieniem dań na salę i ich wykończenie – dekorowanie lub układanie na tacach. Dodatkowo we wnętrzu gromadzono sztućce, zastawę czy obrusy, czyli elementy niezbędne na każdym stole jadalnianym.

   Z kolei w przypadku braku możliwości wydzielenia dodatkowego pomieszczenia, funkcję tę przyjmowały skrzynie, wewnątrz których skrywano wyżej wspomniane akcesoria oraz niektóre produkty spożywcze. W ten sposób narodził się znany aż do dziś klasyczny kredens.Budowa

 Współczesne kredensy składają się z dwóch części: górnej – przeszklonej witryny oraz dolnej – komody, która zazwyczaj jest nieco szersza. Co ciekawe, oba te elementy mogą funkcjonować osobno: witryna jako półka zawieszona na ścianie, natomiast komoda – jako osobny mebel. Z uwagi na dość duże gabaryty, decydując się na zakup kredensu, warto uprzednio wyznaczyć i dokładnie zmierzyć miejsce, w którym stanie.
 

Funkcjonalność


 Kredens łączy w sobie nie tylko funkcjonalność, ale też daje możliwość wyeksponowania zastawy, którą chcemy się pochwalić. Za szklanymi drzwiczkami można bowiem umieścić chińską porcelanę czy wspaniałą zastawę otrzymaną w prezencie. Natomiast komoda to nie tylko miejsce na wspomniane obrusy czy sztućce. Z powodzeniem może ona pełnić funkcję mini spiżarni, w której umieścimy domowe słoiki oraz suche produkty spożywcze, takie jak cukier czy kawa.

                                                             Kolor

    Nie istnieją ważniejsze zasady w zakresie doboru kolorystyki kredensów, poza jedną: powinien pasować do pozostałych mebli, które znajdują się w pomieszczeniu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie go we wnętrzu utrzymanym w stylu vintage. Kredens bowiem dodatkowo podkreśli postarzane elementy wyposażenia. Jednak równie ciekawą próbą będzie przełamanie nieco bardziej nowoczesnej estetyki, meblem retro. Pamiętajmy, że producenci coraz częściej inspirują się dawnymi trendami, dlatego w różnych ofertach można znaleźć także kredensy w bardziej nowoczesnym stylu.

Dodatkowo: Wyjdź poza schemat i znajdź inne przeznaczenie kredensu. W dolnej komodzie można bowiem przechowywać ubrania, natomiast witryna to świetne miejsce do wyeksponowania kolekcji książek. Pomyśl o tym!


Data dodania: 2015-11-09 12:13:48