loadingimg

Wczytuję dane...

Archiwum

Jak urządzić pokój dziecka?

Sypialnia, plac zabaw i miejsce do nauki – aranżacja pokoju dziecka nie należy do najłatwiejszych. Wnętrze to, musi bowiem stanowić połączenie wielu funkcji. W jaki sposób urządzić pokój dzieci w różnym wieku? 1. Różne wysokości.
 2. Wybierając szafy i półki do pokoju dziecięcego, warto dokonać podziału na te, przeznaczone dla dziecka oraz osobne, do których dostęp będzie miał tylko rodzic. Przestrzeń znajdującą się tuż na podłogą pozostaw maluchowi – niech sam chowa swoje zabawki czy ubrania. Na wyższych poziomach możesz położyć rzeczy z innego sezonu lub kosmetyki.

 3. Jakie dekoracje?
 4. Pamiętaj, że w pokoju dziecięcym, każdy element powinien być funkcjonalny. Zapomnij o wyszukanych elementach dekoracyjnych, ponieważ dziecko nie doceni ich wspaniałej estetyki. Zamiast tego wybierz tablice lub kolorowanki na ścianę, które pobudzą kreatywność malucha i pozwolą na świetną zabawę!


 5. Strefa nauki.
 6. Nie myśl, że kącik do nauki przyda się dopiero, kiedy dziecko ruszy do szkoły. O ile wygodniej będzie maluszkowi rysować lub przeglądać książeczki, przy stoliku w jego rozmiarze?

 7. Oświetlenie.
 8. Zadbaj o to, by pokój miał dostęp do naturalnego światła. Słońce odpowiada bowiem za witaminę D, ważną dla rozwoju dziecka. Ważne jest także oświetlenie umieszczone nad blatem biurka. Zwróć uwagę, aby nie padało zza pleców Twojej pociechy, tylko ze strony przeciwnej do ręki, którą używa.

 9. Który pokój wybrać?
 10. Maluszek powinien mieć swoje miejsce jak najbliżej sypialni rodziców. Starsze dziecko większość czasu spędza w centralnych punktach domu – kuchni, jadalni lub pokoju dziennym. Nastolatek będzie chciał zaznaczyć wyraźną granicę jego terytorium, dlatego chętnie wybierze pokój ulokowany na uboczu.

 11. Podłoga.
 12. Ponieważ dzieci uwielbiają bawić się na podłodze, warto pomyśleć o dywaniku, na którym będą mogły siedzieć. Wykładzina położona na całej długości pokoju nie jest funkcjonalnym rozwiązaniem. Lepiej zamienić ją na kawałek miękkiego materiału – np. pętelkowego lub welurowego.

 13. Bezpieczeństwo.
 14. Na koniec to, co najważniejsze, czyli bezpieczeństwo. Wybierając meble, zwróć uwagę, aby nie miały one ostrych kantów. Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie łóżek dwupiętrowych lub lin czy drabinek, wykorzystywanych do zabawy.


Data dodania: 2015-09-18 14:29:00