loadingimg

Wczytuję dane...

Archiwum

Styl Prowansji

Przez jadalnię do serca

Oliwki, wino, bułki namoczone w oliwie i zupa z sześciu gatunków ryb – cały charakter Prowansji skupia się na wyśmienitej kuchni. Sztuka gotowania to jedno. Równie ważne jest spożywanie, a ściślej mówiąc – celebrowanie posiłków. Prowansalczycy uwielbiają biesiady i chętnie zapraszają bliskich do wspólnego ucztowania. Dlatego typowa prowansalska jadalnia musi być duża – w sam raz, by pomieścić wielki stół i sporo krzeseł.

Słońce, słońce i jeszcze raz słońce

Południe Francji słynie z pięknych widoków i gorąca. Namiastkę prowansalskiego słońca powinny oddać liczne świeczki i odpowiednio dobrane oświetlenie. Lampy stojące, kinkiety, żyrandole – ma być dużo, jasno i z duszą. Całe wnętrze stanie się jeszcze bardziej przytulne dzięki odpowiednim dekoracjom – żakardowym i kretonowym poduszkom, ceramice, kamieniom i kwiatom. Kolorystyka prowansalska zamyka się w kilku barwach: bieli, słonecznej żółci, lawendzie, oliwkowej zieleni i błękicie. Oddają one cały charakter tego regionu i przypominają, zapierające dech w piersiach, pejzaże.

Wiejski duch

Warto pamiętać, że w łączeniu mebli i dodatków nie istnieją żadne reguły. W odróżnieniu od stylu angielskiego, gdzie eklektyzm musi być odpowiednio wyważony, estetyka prowansalska pozwala na śmielsze łączenie elementów. Warto zwrócić uwagę na to, by poszczególne detale wystroju miały duszę i południowofrancuski charakter. Nieco przestarzały, wiejski i przytulny.


Data dodania: 2014-10-28 15:57:28