loadingimg

Wczytuję dane...

Archiwum

Jak powinien wyglądać salon idealny?

Salon to najważniejsze miejsce w domu, pomieszczenie, w którym spotykamy się z innymi domownikami, przyjmujemy gości, które jest ostoją wypoczynku za dnia, a i w niejeden weekend zmienia się w parkiet dla roztańczonych znajomych. Jak urządzić salon, żeby idealnie spełniał wszystkie swoje funkcje?

Salon powinien być przede wszystkim duży i dobrze doświetlony, dlatego powinniśmy w miarę możliwości zlokalizować go w południowej części domu czy mieszkania, ewentualnie, jeśli to z różnych względów niemożliwe, w tym pomieszczeniu, do którego dociera najwięcej dziennego światła. Warto się także zastanowić, czy faktycznie potrzebujemy odrębnej jadalni ‒ o ile aneks kuchenny nie jest może najlepszym wyjściem, jeśli faktycznie lubimy gotować dużo, o tyle przez połączenie jadalni z salonem możemy uzyskać znacznie więcej wielofunkcyjnej przestrzeni. Jeśli chodzi o wykończenie salonu, musimy mieć na względzie przede wszystkim kwestie praktyczne. W domku jednorodzinnym nie sprawdzą się raczej wykładziny dywanowe, szczególnie, jeśli z salonu można bezpośrednio wyjść do ogrodu, a już zwłaszcza kiedy mamy psa lub kota, który często wychodzi na dwór. W salonie najczęściej stawiamy na drewno; jest eleganckie, a przy tym stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Proponuje się także płytki ceramiczne, zwłaszcza odkąd na rynku dostępne są różne wzory nie tylko do łazienki czy kuchni, ale moda ta nie zdobyła póki co szczególnego uznania. Ściany powinny być dopasowane do podłogi ‒ decyzję o ich pokryciu i kolorze powinniśmy wybrać w drugiej kolejności.

Aranżując salon, powinniśmy kierować się przede wszystkim własnym gustem, mając na uwadze także to, jaką rolę w naszym domu będzie spełniać salon. W każdym wypadku powinniśmy postawić na meble ergonomiczne, pasujące do wcześniej podjętych decyzji o wykończeniu pomieszczenia. Pamiętajmy także o spójności z resztą domu: nowoczesny salon będzie raczej gryzł się z rustykalnym przedpokojem i kuchnią w stylu prowansalskim. Jeśli chodzi o dodatki, bądźmy oszczędni: salon to przestrzeń relaksu, a wrażenie zagracenia nie sprzyja wypoczynkowi.

W salonie często przechowujemy różne rzeczy ‒ zastawę czy książki. Niejednokrotnie nasza kolekcja opasłych tomów czy porcelanowych filiżanek może być lepszą ozdobą, niż dekoracyjne gadżety, dlatego warto je wyeksponować, inwestując w eleganckie regały czy gabloty. Właściwe przechowywanie tego typu rzeczy pomaga także w ich konserwacji, dlatego oprócz interesującego wystroju, możemy także dobrze zadbać kolekcje, z których jesteśmy tak dumni.

Salon nie powinien, w miarę możliwości, być położony na przecięciu domowych szlaków komunikacyjnych, np. z sypialni do gabinetu czy łazienki. Nasza ostoja relaksu winna raczej znajdować się nieco na uboczu, aby każdy mógł w niej dobrze wypocząć.


Data dodania: 2015-07-20 12:58:00