loadingimg

Wczytuję dane...

Archiwum

Jak urządzić dom w stylu loft?

Chociaż lofty - mieszkania usytuowane w obiektach poprzemysłowych - zyskują na popularności, nie każdy może sobie na nie pozwolić, nie każdemu pasuje ich lokalizacja, nie każdy też chce zrezygnować ze swoich czterech kątów na rzecz apartamentu w starej fabryce. Niemniej, wnętrza loftów są bardzo stylowe - a styl ten, zwany „loftowym” albo „soft loft” łatwo przenieść do każdego domu!

Mieszkanie w stylu loftowym kojarzy się przede wszystkim z dużą przestrzenią. O ile wyburzenie wszystkich ścian to dosyć ekstremalny sposób na osiągnięcie pożądanego efektu, o tyle wrażenie otwartości, przestronności jest dla tego stylu kluczowe. Warto więc przemyśleć, które ściany działowe można zlikwidować, jakie pomieszczenia dałoby się połączyć, które otwory drzwiowe nadadzą się do poszerzenia itp. Jeśli mieszkamy w starszym budownictwie wielorodzinnym, takie plany warto skonsultować z zarządcą budynku; szczególnie w kamienicach, które pierwotnie nie miały przyłączy wodnych czy elektrycznych, ściany lubią kryć różne niespodzianki. Loft to wnętrze dosyć surowe, ale w żadnym wypadku nie toporne. Odkryta cegła i metalowe czy blaszane wykończenia pozwalają nawiązać do stylu starego zakładu przemysłowego.

Również odsłonięte (ale odpowiednio zabezpieczone!) instalacje elektryczne, rury itp. pasują do stylizacji loftu. Styl industrialny unika farb i stawia na naturalne kolory. Dobrze widziane jest drewno i stal. Ważne dla efektu przestrzeni są duże okna, dlatego - jeśli jest taka możliwość - postawmy na niedzielone. Dzięki temu w industrialnej przestrzeni będzie bardzo jasno, co osłabi nieco wrażenie surowości. Jeśli chodzi o dodatki, w zasadzie powinniśmy je sobie podarować. Lepiej sprawić, żeby niezbędne elementy wyposażenia wnętrz, takie jak oświetlenie, meble czy sprzęt AGD same w sobie były ciekawymi ozdobami.

Można zainstalować podłużne, podwieszane lampy, włączane efektownymi włącznikami w stylu garażowym. Jeśli chodzi o dobór mebli, te nowoczesne, o gładkich powierzchniach czy delikatnych zakrzywieniach świetnie łączą się z surowym wykończeniem ścian i drewnianą podłogą, tak typowymi dla tego stylu urządzania wnętrz. Najważniejsze jest jednak staranne wykończenie - najlepszy efekt można osiągnąć tylko precyzją i symetrią!


Data dodania: 2015-05-20 12:18:00