loadingimg

Wczytuję dane...

Archiwum

Lata 50. wracają do łask

 Modernistyczny styl wystroju lat 50., który znamy ze starych amerykańskich filmów, na dobrą sprawę nigdy z łask nie wypadł, ale przewrotnym tytułem chcemy zwrócić uwagę, że te eleganckie aranżacje wnętrz stają się coraz popularniejsze – i to nie bez przyczyny. Lekkość i prostota, połączone z nutką nostalgii, ale też „dziwnej” zabawowości tego okresu – brzmi jak idealny zestaw do salonu czy sypialni.

 Meble z lat 50. były przede wszystkim funkcjonalne i bardzo eleganckie. Charakteryzowały się, wbrew powszechnej opinii, znaczną ergonomicznością. W poczet stylowych starych mebli zaliczyć możemy cieszące się w Polsce dość marną renomą meblościanki. Nie były one wcale pomysłem włodarzy socjalistycznych – to po prostu przełożenie zasad modernizmu, w myśl którego wnętrze powinno być urządzone tak, żeby było wygodne. Chociaż estetyka meblościanek była dyskusyjna, nikt nie zaprzeczy, że bardzo pomagały one uporządkować przestrzeń.

 W latach 50. stosowano stonowane, organiczne kolory. Różne odmiany beżu, przygaszona zieleń czy błękit, jaśniejsze odcienie koloru żółtego czy szarości to główni bohaterowie przestrzeni. Do podkreślania innych kolorów czy zaznaczania kontrastu stosowano przede wszystkim ciepły brąz, a nie czerń. Jeśli chodzi o wzornictwo, tkaniny i dodatki, ozdabiano je raczej prostymi deseniami roślinnymi czy geometrycznymi.

 Urządzenie mieszkania na styl lat 50. nie jest trudne – założenia stylu są dosyć elastyczne, a wiele sklepów, na fali zwiększonego zainteresowania tą epoką zarówno w kontekście amerykańskiej „eleganckiej wygody”, jak i stylistyki znanej z czasów Polski Ludowej, wprowadziło do swojej oferty meble i dodatki nawiązujące do założeń modernistycznych. Wybierając taką aranżację wnętrza, warto postarać się o ciekawe dodatki. Na ścianach będą np. świetnie prezentować się plakaty i obrazy w stylu pop-art. Zainteresowanie młodych ludzi na pewno wzbudzą także przedruki starych polskich plakatów propagandowych, które coraz łatwiej można dostać w sklepach sieciowych. Wnętrze uzupełnimy stonowaną, niewymagającą zbyt wiele uwagi roślinnością, np. dracenami – koniecznie w niezbyt dużych doniczkach w stonowanych kolorach.

 Jeszcze jedną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, że styl lat 50. lubi blask. Szczególnie w kuchni warto postawić na płytki w jasnym kolorze, które łatwo utrzymać w czystości i które będą ładnie odbijać światło. Jeśli mamy zasobniejszy portfel, możemy pokusić się także o stylizowany sprzęt AGD i ciekawe, barowe dodatki. Później nie pozostanie nam nic innego, jak tylko zaprosić przyjaciół na szaloną prywatkę w stylu american dream!


Data dodania: 2015-04-30 15:52:00