loadingimg

Wczytuję dane...

Archiwum

Wszystkiego po trochu, czyli mieszkanie w stylu eklektycznym

 Mieszanie stylów było od zawsze popularne w sztukach wizualnych, takich jak malarstwo, architektura czy moda. Od pewnego czasu zyskuje także uznanie wśród osób zainteresowanych wystrojem wnętrz, ponieważ pozwala na praktycznie niczym niepohamowane realizowanie własnych aranżacyjnych marzeń. Dziś podpowiemy, o co chodzi z eklektyzmem w naszym domu.

 Chociaż mieszanie stylów kojarzy się z chaosem i całkowitym brakiem jakichkolwiek zasad, urządzenie wnętrza na sposób eklektyczny nie jest wcale proste. Mimo że sztywne zasady faktycznie nie istnieją – wszak mijałyby się z głównym założeniem eklektyzmu – potrzeba bardzo dużo wyczucia i dobrego planowania, zanim podejmiemy się zaaranżowania mieszkania w taki sposób. Eklektyzm opiera się na intuicji i dobrym smaku. O ile można łączyć ze sobą wszystko, trzeba pamiętać o tym, żeby wszystko pozostawało ze sobą nawzajem w harmonii.

 Styl eklektyczny świetnie nada się do zmiany aranżacji już urządzonych wnętrz. To, co jest już gotowe, stanowi bazę do dalszych eksperymentów z wystrojem. Załóżmy, że chcemy zmienić coś w salonie. Pomyślmy, co nam się w nim podoba, a co nie. Z rzeczy, które nam się nie podobają, zrezygnujmy i zastanówmy się, czym ciekawym można by je zastąpić. Eklektyzm w wystroju wnętrz ceni kontrasty – dlatego tak świetnie wyglądają połączenia starego z nowym. Nowoczesne barowe hokery w klasycznej, tradycyjnej kuchni? Czemu nie! Funkcjonalne i ergonomiczne meble rodem z dalekiej północy przy prowansalskiej tapecie? Pewnie! Zaleca się jak najbardziej kontrastujące ze sobą rozwiązania.

 Eklektyzm nie ogranicza. Nie ma ustalonego kodu kolorystycznego, preferowanych materiałów, nie mówi nic o kształcie mebli. Wręcz przeciwnie, gdy urządzamy domy w tym stylu, wręcz powinniśmy czuć się nieskrępowani. Próbowanie nowych rozwiązań to przyjemność sama w sobie, a jeśli nie spodoba nam się rezultat, zawsze możemy wrócić do bezpiecznych ram któregoś z lepiej zdefiniowanych stylów. Tylko dlaczego ograniczać się definicjami?


Data dodania: 2015-04-20 15:48:00