loadingimg

Wczytuję dane...

Archiwum

Jak urządzić małe mieszkanie?

    Wielu z nas mieszka w budynkach wielorodzinnych. Nieważne, starsze czy nowsze, często oferują one relatywnie mało przestrzeni, co sprawia, że każda decyzja na temat wystroju musi być bardzo przemyślana – chcemy przecież, żeby nasze cztery ściany były funkcjonalne, wygodne, a przy tym ładne. Niestety, czasem, mimo najlepszych chęci, nie udaje nam się uniknąć efektu „zagracenia”. Jak temu zapobiec? Przeczytaj nasz artykuł!

Dobór kolorów

    W mieszkaniach o małym metrażu – a za takie uważamy te do 35m2 – już właściwy dobór kolorów często decyduje o ostatecznym rezultacie. Zwykle proponuje się jasne i ciepłe kolory – biel, pastelowa żółć, łagodniejsze odcienie pomarańczy, co zazwyczaj daje efekt optycznego powiększenia naszego domu.

      Nowe trendy mówią jednak, że nie należy się bać ciemniejszych kolorów – tak długo, jak kontrastujemy je z jasnymi odcieniami. Dzięki temu wnętrze nabiera wyrazu i, choć paradoksalnie może wydawać się mniejsze, bardzo zyskuje na przytulności. Należy zawsze pamiętać, że nawet jeśli optycznie powiększymy nasze mieszkanie, to niestety – jego metraż tak naprawdę wcale nie ulegnie zmianie. Dlatego nie bójmy się eksperymentów z kolorem.


Styl wystroju

         Nieważne, na jaki styl wystroju postawisz – ważne, żeby urządzić mieszkanie w sposób spójny. Skandynawski, minimalistyczny salon połączony z rustykalnym aneksem kuchennym, w którym na ścianie wiszą zioła i sielankowe obrazki rodem z Toskanii? To nie przejdzie. Poszczególne elementy wyposażenia wnętrz powinny do siebie pasować. Warto postawić na taką aranżację, w której ergonomia i funkcjonalność są wiodącymi cechami. Unikajmy nadmiaru dodatków, dobierajmy je i ustawiajmy oszczędnie, tak, żeby nie zrobić wrażenia małego, prywatnego muzeum. Można się zastanowić nad dodatkowymi lustrami – rozjaśniają pomieszczenie, a – jeśli komuś na tym zależy – mogą przy tym powiększyć je optycznie znacznie bardziej, niż jasne ściany.

Funkcjonalność

         Wybierając meble i sprzęt AGD, warto postawić na rzeczy wielofunkcyjne. Zamiast odrębnego regału i szafki RTV, można pomyśleć o wracającej do łask meblościance.


Zamiast dwóch małych stołów, które można razem zestawić, lepiej kupić jeden – większy lub po prostu rozkładany. Nie warto natomiast nigdy oszczędzać na łóżku. Nic nie zastąpi komfortu spania na dobrym materacu. Dlatego nad kupnem rozkładanej wersalki najlepiej w ogóle szczególnie się nie zastanawiać, chyba że naprawdę brakuje nam już miejsca.


Data dodania: 2015-03-10 15:17:00